Wyjazdy rodzinne na wakacje – gdzie się wybrać?

Wakacje to czas decyzji, które powinno się podejmować dużo wcześniej. Rodziny z małymi dziećmi muszę je rozważyć szczególnie dokładnie, by urlop był długo wspominany jako czas wyjątkowo fantastycznie i ciekawie spędzony.

Wybór miejsca jest uzależniony od wielu kryteriów. Istotne jest miejsce zamieszkania rodziny, preferowany sposób wypoczynku (aktywny lub bierny), potrzeby i upodobania dorosłych.

Gdzie najlepiej wypoczywają mieszkańcy dużych miast?

Ulubione kierunki to morze, jeziora i lasy oraz góry. Niektóre rodziny, szczególnie z dużych miast nie czują się najlepiej na zatłoczonych i hałaśliwych plażach, więc ciszę i spokój znajdą w gospodarstwach agroturystycznych, wśród zieleni i przede wszystkim – w miejscach o czystym powietrzu.

Gdzie spędzają wakacje mieszkańcy małych miejscowości?

Urlop powinien być odmianą, więc każdy, kto spędza życie w małej miejscowości nie będzie narzekał na miejski gwar i tłok przez jakiś czas. Chętnie skorzysta z wyjazdu turystycznego do miejsc, gdzie jest dużo ciekawych zabytków architektonicznych i atrakcyjnych historycznie. Taki sposób spędzania urlopu jest wskazany dla rodzin ze starszymi dziećmi, które dotrzymają rodzicom kroku w zwiedzaniu.

Agroturystyka dla małych dzieci

Dla małych dzieci gospodarstwa rolne i wieś to miejsca szczególnie atrakcyjnie, gdyż mogą tam zobaczyć na własne oczy zwierzęta, które do tej pory widywały tylko w książeczkach. Mogą też zobaczyć, gdzie i jak rosną warzywa i owoce, kupowane na co dzień w sklepach i na bazarku. Odgłosy miejskiego szumu, pełnego samochodów zamienią na śpiew ptaków i szum drzew. W takim miejscu wypoczną też rodzice, którzy nareszcie znajdą czas na wygodne polegiwanie z książką w ręku na hamaku pod drzewem.

Morza szum i plaża

To kolejny, ulubiony kierunek wakacyjnych, rodzinnych wypraw. Na plaży nie ma ciszy, lecz jest za to nieprzebrana ilość piasku, w którym małe dzieci mogą się bawić w nieskończoność, a rodzice w tym czasie wypoczywać.

Górskie wycieczki i zwiedzanie zabytków

Ten rodzaj aktywnego wypoczynku jest preferowany przez rodziny ze starszymi dziećmi, o zamiłowaniu do  geografii i historii. Niektóre rodziny mają zwyczaj rezerwowania jednego miejsca, tzw. bazy wypadowej w obszarze, który podczas kolejnych dni się eksploruje na rowerach, pieszo lub samochodem. Niektóre rodziny wypożyczają kampery (lub mają własne) i w ten sposób cały urlop spędzają na czterech kółkach, zatrzymując się na krócej lub dłużej w ciekawych turystycznie miejscach.

 

Autor

 • Karolina bardzo często lubi wychodzić na spacery i planować rozwój biznesu. Specjalizuje się w optymalizacji czasu pracy i sposobów na osiąganie celów biznesowych. Jej powiedzeniem jest "stawiaj sobie poprzeczkę wysoko". Jej hobby to jazda rowerem lub hulajnoga elektryczną.

3 myśli na temat “Wyjazdy rodzinne na wakacje – gdzie się wybrać?

 • 7 czerwca 2020 o 08:22
  Permalink

  Od wielu lat jeździmy w Bieszczady, zwiedzamy je w siodle, jest to najlepsza forma rekreacji dla dzieci. Przemierzanie pięknych szlaków na grzbiecie konia jest po prostu niesamowite:)

 • 29 czerwca 2020 o 20:58
  Permalink

  Uwielbiam spędzać urlop aktynie, najbardziej kocham zwiedzać zabytki, stare miasta, zamki, ruiny. Mogę godzinami spacerować zwiedzać średniowieczne zamczyska. Dzieci uwielbiają robić to ze mną ale nie maż:( Dlatego od jakiegoś czasu spędzamy urlop tak, że on siedzi w hotelu a my zwiedzamy wszytko bez niego. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy jest szczęśliwy:)

 • 1 lipca 2020 o 20:19
  Permalink

  Uważam że jakikolwiek wyjazd z dziećmi to nie lada wyzwanie, dlatego z moimi maluszkami jeździmy nad morze. Piach i woda to jest marzenie każdego szkraba, godzinami mogą kopać i się taplać w wodzie:)

Dodaj komentarz