Wady zgryzu

Wady zgryzu to zgryz, który nie ustawia się prawidłowo od przodu do tyłu.  Często charakteryzuje się krzywymi zębami lub słabym zgryzem.  Zwykle przednie zęby wyrównują się tuż przed dolnymi zębami. Zęby po obu stronach jamy ustnej również wyrównują się, aby uzyskać równomierny kęs. Ale bardzo niewiele osób ma doskonały zgryz, nawet z pomocą aparatów ortodontycznych i innych metod leczenia ortodontycznego.

Wady zgryzu zwykle nie są szkodliwe dla zdrowia i są uważane za problem kosmetyczny.

Możesz nie lubić wyglądu zębów, jeśli są krzywe, nawet jeśli nie powoduje to szkody. Ale jeśli twoje zęby są zbyt zatłoczone, bez przestrzeni między powierzchniami, możesz być bardziej narażony na próchnicę lub utratę zębów. W ciężkich przypadkach wady zgryzu negatywnie wpływają na zdolność jedzenia lub mówienia.

Najczęstszą przyczyną wad zgryzu jest problem z kształtem lub rozmiarem szczęk lub zębów.
Możesz mieć za dużo miejsca lub za mało miejsca na zęby na górze lub na dole. Prowadzi to do dodatkowej przestrzeni wokół zębów lub stłoczenia z powodu braku miejsca .  Jeśli ssałeś kciuk lub używałeś smoczka jako niemowlę lub małe dziecko, mogły one przyczynić się do wad zgryzu.  
Dobrym rozwiązaniem na wyrównanie wady zgryzu jest zastosowanie aparatów ortodontycznych. 

Aparaty ortodontyczne mogą być kawałkami metalu przyklejonymi do zębów za pomocą drutu. Twój ortodonta będzie je regularnie dostosowywał, aby przesunąć zęby do pożądanej pozycji. Aparaty ortodontyczne są zwykle przymocowane do przedniej części zębów, chociaż mogą być również umieszczone z tyłu zębów, jeśli wolisz, aby nie były łatwo widoczne. Masz również możliwość użycia przezroczystych nakładek. Możesz je przyjmować i wyprowadzać w razie potrzeby w okresie leczenia.  Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, spodziewaj się nosić zabieg przez dwa do trzech lat.  Następnie będziesz mieć retainery, które powinno się nosić w nocy, aby utrzymać wyniki osiągnięte dzięki opiece ortodontycznej.

Czy licówki mogą zastąpić aparat ortodontyczny ?

Licówki są często wybierane nie jako zastąpienie aparatu ale jako alternatywa, najczęściej z powodów zdrowotnych pacjenta. W przypadku gdy tylko jeden ząb wymaga wyprostowania, to można użyć właśnie licówki.

Podsumowanie

Zęby górnej szczęki powinny nieznacznie zachodzić na siebie z zębami żuchwy dolnej, tak aby spiczaste grzbiety górnych zębów trzonowych pasowały do rowków przeciwległych zębów trzonowych.

Dentysta może pomóc upewnić się, że górne zęby są odpowiednio wyrównane.

Wyrównanie górnych zębów zapobiegnie gryzieniu policzków i warg. Musisz także współpracować z dentystą, aby upewnić się, że dolne zęby są wyrównane, abyś mógł w odpowiedni sposób chronić swój język. Wady zgryzu są zwykle stanem dziedzicznym. Oznacza to, że może być przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Autor

  • Karolina bardzo często lubi wychodzić na spacery i planować rozwój biznesu. Specjalizuje się w optymalizacji czasu pracy i sposobów na osiąganie celów biznesowych. Jej powiedzeniem jest "stawiaj sobie poprzeczkę wysoko". Jej hobby to jazda rowerem lub hulajnoga elektryczną.

Jedna myśl na temat “Wady zgryzu

  • 11 marca 2022 o 23:57
    Permalink

    Moja wada zgryzu byłą widoczna już w dzieciństwie, ale dopiero gdy dorosłam, to zaczęłam ją odpowiednio leczyć. Na szczęście trafiłam na dobrego ortodontę, który zaproponował właściwą korekcję.

Dodaj komentarz