Jak grać na Giełdzie Papierów Wartościowych?

Spośród wielu sposobów na inwestowanie pieniędzy to właśnie gra na giełdzie cieszy się niezmienną popularnością. Jeżeli zainteresował cię temat kupowania oraz sprzedawania akcji przedsiębiorstw i chcesz postawić swoje pierwsze kroki na polskiej GPW, to przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, dzięki któremu kupisz swoje pierwsze papiery wartościowe!

Jak grać na GPW?

By móc kupować i sprzedawać papiery wartościowe takie jak akcje, obligacje czy derywaty niezbędne jest założenie rachunku maklerskiego w jednej z firm oferujących usługi inwestycyjne. Jeżeli posiadasz konto w banku, większość z nich oferuje otwarcie darmowego konta maklerskiego, które automatycznie jest połączone z twoim głównym rachunkiem płatniczym. W ten sposób możesz bezpośrednio zarządzać swoim inwestycyjnym portfolio, a pieniądze ze sprzedanych akcji w wygodny sposób otrzymujesz od razu na konto osobiste. Jak już wspomnieliśmy, większość banków oferuje nie tylko darmowe otwarcie rachunku maklerskiego, ale też brak opłat za jego korzystanie. Zamknięcie tego typu konta jest również niezwykle proste i nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

Jakie są prowizje za kupowanie akcji na polskiej giełdzie?

Wysokość prowizji pobieranej przez dom maklerski różni się w zależności od oferty oraz wielkości zarządzanego przez ciebie kapitału. W większości przypadków trzeba się liczyć ze stałą opłatą 7-10 złotych za transakcję; prowizja ta w przypadku obrotu większymi środkami potrafi jednak znacząco urosnąć. Warto także zauważyć, że bank na koniec roku podatkowego przygotowuje dla podatnika specjalny PIT będący rozliczeniem wszystkich transakcji na rachunku maklerskim. W przypadku osiągnięcia zysków przy składaniu deklaracji PIT-38 należy się liczyć z koniecznością zapłacenia podatku liniowego w wysokości 19% od zarobionej kwoty. Niektóre domy maklerskie stosują także obniżone prowizje za tzw. daytrading, czyli kupowanie i sprzedawanie danych akcji tego samego dnia – w ten sposób grając na giełdzie można zaoszczędzić nawet kilkanaście dodatkowych złotych od kosztu transakcji!

Autor

 • Karolina bardzo często lubi wychodzić na spacery i planować rozwój biznesu. Specjalizuje się w optymalizacji czasu pracy i sposobów na osiąganie celów biznesowych. Jej powiedzeniem jest "stawiaj sobie poprzeczkę wysoko". Jej hobby to jazda rowerem lub hulajnoga elektryczną.

3 myśli na temat “Jak grać na Giełdzie Papierów Wartościowych?

 • 26 maja 2020 o 22:32
  Permalink

  Polecam wszystkim początkujący graczom przeczytanie kilku poradników i zaczęcie kupna akcji od nie wielkich kwot, aby się najpierw połapać o co w tym wszystkim chodzi a dopiero później inwestować większe sumy pieniędzy.

 • 9 czerwca 2020 o 11:15
  Permalink

  Na giełdzie można szybko się wzbogacić i szybko stracić, trzeba cały czas śledzić notowania i umieć przewidzieć spadki i wzrosty Tylko tak można coś zarobić

 • 26 czerwca 2020 o 19:18
  Permalink

  Gram na giełdzie od wielu lat, sporo czasu się uczyłem i trochę pieniędzy przegrałem. Aby zacząć się tym zajmować trzeba mieć silną psychikę i być odpornym na porażki, wielu moich znajomy nie dało rady i leczy się na depresję..

Dodaj komentarz